Під наглядом Кремля вакцина від Covid-19 “Спутник V” стала плацдармом жорсткого ідеологічного наступу, дещо в дусі словесної “холодної війни”.

Російська дезінформація щодо вакцини проти COVID-19 і країн Східного партнерства

Тенденції розгортання кампанії з так званої “вакцинної дипломатії”, про яку йшлося в нашому нещодавньому Спеціальному звіті, набирають обертів. Кремль завзято використовує дипломатичні канали, підконтрольні державі ЗМІ та мережі дружніх і “альтернативних” ЗМІ на підтримку своїх наративів про перевагу вакцини “Спутник V”.

З Нового року їхня тональність у медіапросторі значно загострилася. Звичайного розхвалювання вакцини “Спутник V” вже недостатньо. Одночасне масоване, вульгарне та брехливе шельмування інших вакцин, особливо західних, як-от: Pfizer/BioNTech, Moderna та AstraZeneca — набуває характеру нав’язливої вуличної реклами. Кампанія проти Pfizer/BioNTech підживлюється напівправдою та натяками.

Водночас будь-яка критика, що вказує на відсутність даних про результати випробувань вакцини “Спутник V” та прозорості щодо її розповсюдження, сприймається як русофобія та виставляється як “вакцинна війна”, очолена Заходом. Це має сенс лише в тому випадку, якщо сприймати випуск вакцин як автогонки, а не процес ретельної та доказової сертифікації.

Також слід звернути увагу на тишу щодо китайських вакцин. У порівнянні з іншими сферами політики, де Росія відверто хизується своїми відносинами з Китаєм, складається враження, що вакцини китайського виробництва, як-от: Sinovac або Sinopharm — навмисно залишаються поза увагою.

Справа не лише у фармацевтичній продукції

Для прокремлівських ЗМІ 2021 рік почався з того, чого їм бракувало минулого року: із запеклого повномасштабного наступу дещо в дусі холодної війни та тодішніх ідеологічних змагань. І тут в діло пішла тактика “стрільби з окопу”, коли своя власна ситуація навмисно залишається поза увагою.

Така собі гра в одні ворота. Примітно, що ця риторика розганяється прокремлівськими медійними каналами і транслюється в усьому світу, тоді як уряди країн, де розташовані великі компанії-виробники вакцин проти Covid (США, Німеччина, Великобританія тощо), не відповідають “дзеркально”.

Особливо запекла інформаційна війна відбувається у країнах Східного партнерства: медійні ринки України, Грузії, Молдови та Вірменії є легкодоступними. Меншою мірою це відчувається в Азербайджані та Білорусі, де посилений контроль ЗМІ з боку місцевих органів влади накладає свої обмеження.

Ключовими гравцями виступають російські державні ЗМІ, як-от: телеканали “Росія 1″, “Росія-24″, державне інформаційне агентство “РІА Новості” та мультимедійна платформа Sputnik, яка є основним засобом комунікацій з іншомовними цільовими аудиторіями, публікуючи матеріали понад 20-ма мовами. Платформи соціальних мереж також активно залучаються, наприклад, агентство “РІА Новості” впровадило тег “Pfizer, Inc.”, щоб поширювати інформацію про небезпеку вакцини Pfizer/BioNTech. Кількість та інтенсивність негативних публікацій про вакцини Pfizer/BioNTech, Moderna та AstraZeneca значно збільшились у листопаді.

Якщо коротко, ось кілька прокремлівських наративів:

– “Вакцина “Спутник V” — була першою, вона повністю ефективна і не має побічних ефектів”.

– “Спутник V” має світовий успіх. Багато країн світу купують або цікавляться вакциною “Спутник V”, зокрема США та країни-члени ЄС”.

– “Захід (США та ЄС) тисне на уряди в усьому світі, щоб вони не купували і не використовували “Спутник V”.

– “В Європі скрутна ситуація через локдауни, до того ж ускладнена бюрократією ЄС і повільним впровадженням національних програм вакцинації”.

 

Не будь зрадником!

Протягом минулого року в Росії ще велася публічна дискусія щодо побічних ефектів вакцини “Спутник V” або швидкості впровадження російської національної програми вакцинації у мейнстрімових ЗМІ. Хоча будь-яка критика щодо впровадження програми щеплень обмежувалася невеликими опозиційними платформами, як-от: “Новая газета”, або з’являлася у ЗМІ, які базуються за межами Росії, як-от: на ризькому сайті Meduza.

З Нового року дискусія стає своєрідним ідеологічним маркером — ти за чи проти системи й влади. Причому це не “за чи проти” Путіна, оскільки рейтинг його схвалення не корелює з рівнем підтримки чи скептицизму щодо “Спутника V”. Російська громадськість виявляє значний скептицизм щодо вакцинації: опитування громадської думки свідчать про те, що до 60% людей не хочуть робити щеплення.

 

Тим часом у країнах Східного партнерства…

У країнах Східного партнерства прокремлівські дезінформаційні медійні ресурси, як правило, повторюють ті самі мантри, що й головні російські ЗМІ, але з деякою різницею, залежно від країни. Два найбільш розповсюджених наратива: розхвалювання безпеки та ефективності вакцини “Спутник V” та одночасне приниження безпеки та ефективності західних вакцин, зокрема Pfizer/BioNTech.

Україна

Прокремлівські ЗМІ зосереджуються на трьох основних темах:

– ефективність та безпека вакцини “Спутник V”;

– гадана небезпека вакцин західного виробництва, зокрема Pfizer/BioNTech, та

– “”, який здійснює український уряд проти власного населення, відмовляючись використовувати вакцину “Спутник V”, запропоновану (NewsOne, 29 грудня).

Це твердження додатково підкріплюється теорією змови, за якою США примушують Київ вакцинувати українців американською вакциною та забороняють закуповувати російські вакцини (Strana.ua, 17 жовтня, 112, 27 грудня).

Історія отримала новий розвиток, коли було повідомлено про місцеві випробування, під час яких американська вакцина в Україні буде тестуватися на військових, які проходять службу на Донбасі, та літніх людях, представляючи їх в образі приречених піддослідних кроликів: західна вакцина небезпечна, від неї люди вмирають.

Грузія

Як і скрізь, більшість прокремлівських ЗМІ, говорячи про вакцини в Грузії, тиражують історії про гадану небезпеку вакцин західного виробництва, зокрема Pfizer/BioNTech, водночас розхвалюючи безпеку та ефективність вакцини російського виробництва “Спутник V”. Інші конспірологічні теорії стверджують, що вакцина Pfizer змінює ДНК людини. Місцеві ресурси також поширюють ці наративи. ЄС представлено так, ніби він використовує дезінформацію для зловмисного нападу на вакцину “Спутник V”.

Молдова

Більшість прокремлівської дезінформації зосереджена на розхвалюванні безпеки та ефективності вакцини “Спутник V”, принижуючи безпеку західних вакцин, у матеріалах, які направлені насамперед проти вакцин Pfizer/BioNTech. Інший тип дезінформації – це поширення противакцинних теорій змови. Коли згадується ЄС, то дезінформаційні джерела стверджують, що там готують «реєстри» (паспорти щеплень) тих, хто відмовляється вакцинуватися, тоді як громадяни ставляться до вакцинації скептично. У кількох статтях ЄС звинувачено в розгортанні “інформаційної війни” проти вакцини “Супутник V” з метою захисту західних фармацевтичних компаній.

Білорусь

Теорії змови та противакцинні настрої мають мінімальне поширення, головним чином, через сувору державну цензуру.

Прокремлівські медійні ресурси в Білорусі суворо дотримуються схвального тону, по-перше, підкреслюючи безпеку та ефективність вакцин російського виробництва, а по-друге, ставлячи під сумнів безпеку та ефективність вакцин західного виробництва. Це також додає барв до зображення неминучого швидкого краху західної цивілізації (7 січня, Sputnik, Білорусь).

На тлі пандемії Covid-19 ЄС зображено повністю безпорадним та розколотим, тоді як російська вакцина набагато краща за аналоги ЄС. Натомість, аби ефективно долати пандемію, ЄС перетворився на тоталітарну імперію (3 грудня 2020 р., Imhoclub.by) (30 листопада 2020 р., Baltnews).

Риторику проти ЄС, як правило, зосереджено на успіху Китаю та Росії у вакцинації свого населення та відносній некомпетентності країн ЄС щодо цього питання.

Азербайджан

Уряд Азербайджану здійснює жорсткий контроль над сферою ЗМІ, і теорії змови проти щеплення не поширюються. Дезінформація здебільшого походить від місцевої версії російського каналу Sputnik — Sputnik.az — та інших маргінальніших джерел. Наративи зазвичай повторюють риторику інших російських ресурсів: розхвалювання вакцини “Спутник V” та знецінення західних вакцин.

Уряд Азербайджану оголосив про вибір на користь китайської вакцині CoronaVac від компанії Sinovac та імпорт чотирьох мільйонів доз, з яких невелика кількість вже була доставлена до Азербайджану (Apa.az, 16 січня).

Отже, поки що Баку перебуває за межами безпосередньої зони інформаційного наступу Москви заради просування “Спутника V”.