Нещодавні російські ультиматуми ясно показують посилення параної у кремлівських коридорах і закладають основу до зростання напруженості.

17 грудня Міністерство закордонних справ Росії оприлюднило два документи з оманливими назвами: «Договір про гарантії безпеки» та «Угода про заходи щодо забезпечення безпеки Російської Федерації». Ці документи було представлено у формі ультиматуму, і саме у такій якості їх широко висвітлювали прокремлівські ЗМІ. Вони містять оманливі та шкідливі наративи, що аж ніяк не мають на меті зменшити напругу, створену самим Кремлем. Пропозиція дня: оливкова гілка, що стирчить із дула пістолета.

Кремль знову запропонував нам збірну солянку зі своїх найулюбленіших наративів дезінформації – цього разу для переслідування кількох політичних цілей. Серед наративів, що стоять за цими ультиматумами, є такі: Росія є наддержавою, рівною Сполученим Штатам; Росія – фортеця, оточена ворожими силами, а саме: НАТО; минулі етапи розширення НАТО були порушенням старих обіцянок; Україна є загрозою для Росії, так само як і військові навчання у Балтійському та Чорному морях.

Наша база даних дезінформації, що є у вільному доступі, містить численні приклади таких посилань:

Ці дезінформаційні меседжи в російських ультиматумах відображають імперські погляди Кремля на своє ближнє зарубіжжя. Вони свідчать про переконання Кремля, що прикордонні з Росією країни, в числі яких декілька країн-членів ЄС і членів альянсу, не є в очах Кремля суверенними державами і не вільні вирішувати свою долю без його втручання. Отже, недивно, що цей ультиматум викликав не дуже захоплену реакцію з боку західних лідерів.

Кремль намагається зобразити Росію як подавця оливкової гілки для зменшення створеної нею ж самою напруги за допомогою ультиматуму у псевдодипломатичній обгортці, який не може бути прийнятий жодною іншою стороною. Втім неминуча відмова отримувачів ультиматуму також може бути одним із розрахунків Кремля.

Прокремлівські ЗМІ, швидше за все, трактуватимуть колективне неприйняття Заходом оманливої оливкової гілки Кремля як аргумент для своєї внутрішньої аудиторії, що Захід у цілому не хоче виходу із кризи і має наміри робити все, щоб відірвати Україну від Росії та затягнути її до сфери впливу НАТО – разом із людьми, які живуть на Донбасі і вже мають російські паспорти. Це може стати casus belli – тригером, що «змусить Росію діяти в інтересах своєї безпеки» та забезпечувати «стабільність». Від прокремлівських коментаторів надходять тривожні повідомлення, у тому числі нещодавні, які припускають, що потенційна воєнна кампанія проти України буде «швидкою та безболісною».

Кремлівські дзвони лунають дуже голосно, але явно не заради миру на Землі, як було б доречно у ці святкові дні.