Нещодавно ми дослідили й розвінчали сім найбільш поширених та небезпечних міфів, що стосуються України.

На тлі безперервної військової ескалації на кордонах з Україною контрольовані державою російські ЗМІ продовжують множити дезінформаційні наративи про неминучі та навіть вже наявні звірства проти населення Донбасу. Все це, очевидно, є спробами створити «casus belli», привід для вторгнення, та залишити відкритою можливість нової, прямої військової агресії проти України.

Фальшиві звинувачення Києва у «звірствах» на Донбасі вже багато років лунають у прокремлівських медіа. Дезінформаційні ЗМІ, багато з яких мають зв’язки з російськими спецслужбами, вже багато разів звинувачували Україну в «етнічних чистках» та «геноциді»: наприклад, у 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роках.

Тепер ця брехня лунає знову з найвищих щаблів кремлівської влади.

Нижче ми надаємо огляд деяких найбільш гучних наративів, які використовуються або можуть бути використані як привід для подальшої ескалації військової агресії проти України.

Міф: «Українські сили готуються до великого наступу на Донбасі».

Факти: «Україна цінує життя кожного громадянина і не планує жодних агресивних дій», – заява Міністра оборони України не може бути більш прямолінійною. «Українська армія не планує жодних наступальних дій і не застосовує зброю, якщо це може створити загрозу для мирних громадян. Усі заходи в зоні проведення Операції об’єднаних сил мають виключно оборонний характер».

Російські державні медіа посилюють звинувачення на адресу України в підготовці прихованих наступів. Ці звинувачення дійшли своєї кульмінації в одночасних і майже ідентичних відеозверненнях (записаних двома днями раніше, судячи з метаданих) від лідерів проросійських бойовиків у так званих республіках ДНР і ЛНР. Ці відеозвернення закликають до масової евакуації (скоріше, примусового переміщення) до Росії. Використовуючи слово «евакуація», місцеві бойовики намагаються зобразити свої дії як гуманітарні, але насправді йдеться про виривання громадян із їхніх помешкань і повсякденного життя. Заяви російських державних медіа про евакуацію 700 000 людей – це спроба продемонструвати нібито відповідальність за захист населення, проводячи таку собі паралель із війною в Косово.

Де ми це бачили раніше? Прокремлівські ЗМІ багато років накачують інформаційний простір заявами про наступальні плани Києва на Донбасі, в яких Україна зображується жорстоким агресором. Багато прикладів цього можна побачити тут. Водночас прокремлівські ЗМІ заперечують, що мав місце нещодавній обстріл дитячого садка на підконтрольній Україні території.

Уявні «плани військової агресії України», про які повідомляє російський державний телевізійний канал. «Перший канал», 17 лютого 2022 року.

Міф: «Україна планує провести або організувати терористичну атаку на Донбасі або в Росії (із численним жертвами серед мирного населення)».

Факти: Ці та інші подібні твердження належать до категорії заяв про так звані «операції під чужим прапором», в яких Україну звинувачують у влаштуванні або організації «терористичних» атак. Нещодавні приклади містять заяви про плани підриву небезпечних промислових об’єктів, адміністративних будівель у Донецьку та згадки «польських найманців». Для більш детального аналізу дивіться сайт DFR Lab.

Єдиною постійною спільною рисою цих різноманітних заяв є сумнозвісна відсутність будь-яких достовірних доказів. Ніхто з незалежних спостерігачів не зміг перевірити ці твердження. Не було знайдено жодного вартого довіри свідка. Це стосується і широко розповсюдженої новини про вибух автомобіля в Донецьку, що стався 18 лютого 2022 року, де було показано репортера російського державного телевізійного каналу, що стояв біля понівеченого автомобіля, поруч з яким не було жодних ознак криміналістичного розслідування. У схожій історії про підрив покинутих цистерн також бракує документальних підтверджень.

Український уряд категорично спростував подібні дезінформаційні заяви.

Заяви прокремлівських джерел про нібито українські «теракти» посилилися після повідомлень міжнародних ЗМІ, що базуються на опублікованих даних розвідки і вказують, що Росія може інсценувати фальшиві терористичні акти для виправдання вторгнення в Україну.

Де ми це бачили раніше: Росія вже раніше звинувачувала Україну в «терактах» (дивіться інформацію за 2016 рік). Окрім того, прокремлівські ЗМІ заявляли, що Україною керує «терористична хунта», яка «тренує терористів» для операцій в Європі та на Ближньому Сході. Не існує жодних доказів, які підтверджували б ці заяви.

Зверху: наслідки «терактів» – підірваний автомобіль та склад хімічних речовин. Знизу: примусові переміщення громадян. «Перший канал», ТАРС, 18 лютого 2022 року.

Міф: «Україна здійснює геноцид російськомовного населення на сході України».

Факти: Звинувачуючи український уряд у такому жорстокому злочині проти людства, Кремль не лише намагається зобразити Київ найгіршим зі злочинців, але й зловживає терміном, який був чітко визначений у Конвенції ООН із запобігання та покарання геноциду, прийнятій у 1948 році.

Ці заяви зокрема розвінчували також і незалежні російські ЗМІ. У жодному із численних звітів про ситуацію із правами людини в Україні, які регулярно публікує Верховний комісар ООН із прав людини, або у звітах Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ навіть і близько не згадується «геноцид» в Україні.

Де ми це бачили раніше: Протягом багатьох років прокремлівські ЗМІ широко використовують слово «геноцид» для опису речей, які не мають нічого спільного із широкомасштабними порушеннями прав людини, таким чином нівелюючи сам цей термін міжнародного права. Прикладами є нібито водний та візовий «геноцид» у Криму та «геноцид» українців через відмову від закупівлі вакцини «Спутник V».

Міф: «Україна використовуватиме на Донбасі хімічне та інше заборонене озброєння проти мирного населення. США планують хімічні атаки під чужим прапором на Донбасі».

Факти: Україна ніколи не виробляла, не зберігала і не використовувала хімічну зброю. США також підписали Конвенцію про хімічну зброю і не використовують цей тип зброї.

Прокремлівські ЗМІ також звинуватили українських військових у використанні фосфорних боєприпасів, заборонених Женевською конвенцією, і водночас пов’язані з російськими спецслужбами телеграм-канали розповсюджують чутки про саморобні радіоактивні бомби. Ці брехливі повідомлення спрямовані на те, щоб посіяти страх та збурити емоції заради очорнення збройних сил України.

Де ми це бачили раніше: Прокремлівські ЗМІ мають довгу історію викривлення фактів про хімічну зброю, в тому числі заперечення атак сирійського режиму із застосуванням хімічної зброї. Окрім того, прокремлівські ЗМІ також зіграли важливу роль у приховуванні фактів про використання Росією хімічної зброї під час замаху на Олексія Навального та отруєння в Солсбері.

Міф: «Українські військові чинять звірства на Донбасі».

Факти: Звинувачення в так званих «звірствах на Донбасі» жахливі та інколи супроводжуються шокуючими кадрами на головних російських телеканалах. Однак усім їм явно бракує достовірних деталей. Враховуючі постійні обмеження на пересування Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, незалежні спостерігачі не мають можливості дослідити ці заяви.

Де ми це бачили раніше: прокремлівські ЗМІ використовують надзвичайно емоційно сфабриковані повідомлення, щоб збудити ненависть до українців і страх перед ними, особливо серед внутрішньої російської аудиторії. Після сумнозвісної вигадки про «розіп’ятого хлопчика», що поширювалася прокремлівськими ЗМІ ще у 2014 році, з’явилися дикі повідомлення про те, що українські збройні сили організовують «сафарі на людей», на яких багаті жителі Заходу нібито можуть купити право вбивати мирних жителів на Донбасі (2018). Схожі заяви про таке «снайперське сафарі» з’явилися і зовсім нещодавно, у лютому 2022 року. Навесні 2021 року російські державні медіа активно розповсюджували історію про чотирирічного донбаського хлопчика, нібито вбитого українським дроном. За всіма даними, це пояснення його смерті було брехнею. Ці фальшиві повідомлення тісно пов’язані з відомою дезінформаційною риторикою про «нацистську» Україну, яка поширюється як російськими медіа-персонами, так і російською владою.

 

Також читайте: Дезінформація про поточний російсько-український конфлікт: розвінчано сім міфів