14 липня, щойно ми опублікувати наш останній огляд дезінформації, присвячений імперським амбіціям Росії в Україні, світ дізнався про черговий жахливий воєнний злочин РФ в Україні: російські ракети влучили в об’єкти цивільної інфраструктури міста Вінниця на заході України. Кремлівський маховик смерті та брехні закрутився буквально відразу. Коментатори на службі Кремля почали навипередки стверджувати, що Росія завдає ударів лише по військових об’єктах в Україні.

З перших днів нічим не виправданої загарбницької війни Росії проти України ми неодноразово спростовували цю хибну заяву. Ми викрили російську брехню про Маріуполь, ми спростували їхню дезінформацію про Бучу, ми розкрили обман Кремля про Краматорськ. Ми також внесли останній випадок російської дезінформації про Вінницю до бази даних EUvsDisinfo. Не дивно, що підконтрольним російській владі дезінформаційним виданням не вдалося переконати світ у тому, що магазини, житлові будинки та медичні центри, розташовані на відстані понад 200 км від російського кордону, є військовими об’єктами. Прокремлівським оглядачам нічого не залишалося, як вдатися до свого улюбленого виправдання невмотивованого насильства проти мирних жителів — «усі вони були нацистами».

Минулий тиждень був ознаменований трагічною датою: вісім років з моменту збиття MH17 — пасажирського літака, на борту якого було 298 осіб. Поки весь світ оплакує загиблих, а міжнародна спільнота робить усе можливе для притягнення винних до відповідальності, прокремлівські дезінформаційні видання скористалися цією сумною річницею, щоб звинуватити Україну у вигаданих провокаціях. EUvsDisinfo вже багато років стежить за всіма хитрощами та викрутасами кремлівської брехні про MH17, і ми підготували корисний публічний огляд.

Екзистенційна, але не існуюча загроза

Цього тижня прокремлівські оглядачі, зокрема скандально відомий пропагандист Володимир Соловйов та Маргарита Симоньян, головний редактор каналу RT — інформаційної зброї Кремля, як вони самі себе називають, воскресили ще один відомий дезінформаційний троп про Україну. Підконтрольні російській владі дезінформаційні видання та їх послідовники розповсюджують наратив про те, що України не існувало ще до війни. Тепер, коли з початку загарбницької війни Росії минуло майже півроку, у прокремлівському дезінформаційному середовищі знову дали хід цьому дезінформаційному наративу. У спробі розкрутити це твердження та вдихнути в нього нове життя деякі дезінформаційні ЗМІ також заявляють, що державність України руйнується у громадянській війні. Давайте чітко зрозуміємо наступне: це не громадянська війна. Це неспровокована загарбницька війна, яку Росія розпочала проти сусідньої суверенної держави.

Однак дивно, що така неіснуюча держава може становити екзистенційну загрозу Росії. При цьому, якщо вірити параноїдальній риториці, яка постійно озвучується на російському державному телебаченні, Україна — ніщо інше, як фундаментальна загроза для існування Росії. Звісно, цю логічну нестиковку розуміють навіть найзапекліші прокремлівські пропагандисти. Тому вони пояснюють її ще одним «золотим шлягером» дезінформаційного репертуару Кремля. Злий Захід контролює Україну та використовує її, щоб напасти на Росію та розділити її. За цією збоченою логікою навіть вбивство невинної дитини стає екзистенційним питанням виживання Росії, а тому є абсолютно виправданим в очах кремлівських пропагандистів.

Довгий список гріхів

Цього тижня головною темою у прокремлівській дезінформаційній екосистемі стали «провокації Заходу». Навіть пан Лавров не преминув підлити олії брехні в палаючий вогонь дезінформації у довгій та докладній статті, в якій він відкрито засудив численні примарні випадки «провокацій Заходу». Ця тактика, яка полягає у спробах перевантажити дискурс непотрібними подробицями та хитромудрими голослівними заявами, є відомим кремлівським modus trollerandi, який ми раніше викривали в EUvsDisinfo. Однак такі великокаліберні дезінформаційні матеріали забезпечують низових розповсюджувачів прокремлівської дезінформації необхідними боєприпасами.

Звичайно, якщо вірити Лаврову, ми всі знаємо, чому Захід такий зациклений на ідеї розхитати Росію. Справа не в жахливих порушеннях Росією цілої низки норм міжнародного права та не в її цинічній байдужості до людських страждань. Аж ніяк! Заходом явно рухає «русофобія», що стрімко поширюється Європою. Дивно звинувачувати Європу в «русофобії» з огляду на те, що протягом останніх тридцяти років Європа майже постійно використовувала будь-яку можливість, щоб налагодити зв’язки з Росією. Знову ж таки, схоже, саме такі логічні протиріччя є відмінністю прокремлівського світогляду.

Прокремлівська дезінформаційна екосистема також не проґавила можливості обговорити нещодавній пакет санкцій ЄС проти Росії. Як і очікувалося, деякі видання почали з напускною бравадою заперечувати вплив санкцій ЄС, другі заявляли, що ЄС вже вичерпав свій потенціал санкцій проти Росії, а треті спробували розкручувати тему будь-яких потенційних суперечок між країнами-членами ЄС. Правда ж полягає в тому, що санкції ЄС проти Росії дійсно працюють, і саме тому підконтрольні Росії ЗМІ так намагаються стверджувати протилежне.

Також у полі зору EUvsDisinfo цього тижня:

  • Прокремлівські коментатори брехливо стверджують, що Захід нібито несе відповідальність за світову продовольчу кризу й отримує з неї зиск. Ні! Насправді світова продовольча криза загострилася внаслідок неспровокованої війни Росії проти України та невпинними спробами позбавити Україну її потужностей з виробництва та постачання продуктів харчування. Кремль цинічно використовує продовольчу кризу як геополітичну зброю.
  • У прокремлівській дезінформаційній екосистемі, як і раніше, циркулює абсурдний і повністю розвінчаний дезінформаційний наратив про нібито фінансовані Заходом лабораторії з розробки біологічної зброї в Україні, приправлений заявами про «провокації Заходу», що нібито знаходяться у стадії підготовки.
  • Постійна зацикленість Росії на реактивних системах залпового вогню HIMARS, поставлених в Україну Заходом, починаючи від хибних заяв про те, що ці системи були знищені, до загроз апокаліптичними сценаріями в разі застосування Україною HIMARS для обстрілу Криму.