Минулого тижня Кремль використав пару відомих трюків зі свого пропагандистського підручника. Навіть якщо трюки старі, вони зазвичай спрацьовують, якщо ви домінуєте в інформаційному просторі. А Кремль постійно старанно працює на тим, щоб забезпечити собі домінантне місце у цифровому просторі як вдома, так і за кордоном. — ЄС і Косово в центрі уваги.

Адаптація чи зміщення акцентів

Путін нарешті визнав, що війна проти України (яка все ще евфемістично називається «спецоперацією») не закінчиться скоро, а буде тривалим затяжним конфліктом. Цей факт нікого не здивував. Путін і Кремль загнали себе в кут, водночас скочуючись у прірву.

І дна у цієї прірви немає. Путін і його пропагандисти заперечують саме право України на існування, ставлять під сумнів її виживання у наступні два роки, дегуманізують українців, підбурюють до геноциду, заперечують або узаконюють незлічені звірства російських військових і систематично намагаються зруйнувати українську економіку, сільське господарство, знищити ресурси та громадянську інфраструктуру.

Подивіться на «відповідальну Росію» — ніякого ядерного удару

Замовчуючи відступ російських військ на оборонні позиції, Путін скористався нагодою, щоб переключити увагу на «відповідальну Росію». Наприклад, він заявив, що Росія не буде першою застосовувати ядерну зброю.

Можливо, світ мав би бути вдячним Путіну, але це черговий класичний маніпулятивний прийом, загорнутий у дезінформацію: створити проблему із брязканням ядерною зброєю, говорити про це, забруднити цим весь інформаційний простір і сподіватися, що всі тремтітимуть від страху та проситимуть знизити напругу. Потім витончено оголосити: жодного застосування ядерної зброї першими. Зібрати оплески.

Звинувачувати інших, нагнітаючи напругу в Косово

Останніми днями Косово стало черговою темою для кремлівської дезінформаційної машини. Розбіжності між Белградом і Приштиною щодо автомобільних номерних знаків у Північному Косово добре відомі, й переговори ведуться давно.

Росія вхопилася за це питання, починаючи із п’ятниці, 9 грудня, коли російський посол у Белграді Олександр Боцан-Харченко заявив, що «Захід» сприяє нинішній кризі й таємно підтримує Приштину у її прагненні захопити владу в усіх муніципалітетах Північного Косово, де мешкають етнічні серби. Боцан-Харченко заявив, що Захід використовує цю кризу, маючи на меті залякати сербів і «сербський світ».

Потім, 11 грудня, офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова написала у своєму Telegram-акаунті, що ескалація напруженості у вихідні «була спланована» Заходом. Ці коментарі пролунали у відповідь на заяву прем’єр-міністра Сербії Ани Брнабич, яка заявила, що «Сербія опинилася на межі війни через прем’єр-міністра Косово та «бездіяльність» ЄС».

Останніми днями кремлівська екосистема заполонила Telegram і Twitter повідомленнями та відеороликами, в яких стверджувалося, що Сербія проводить мобілізацію для негайного втручання у справи Косово. Ці теми також включали ймовірні злочини проти косовських сербів, вчинені військовими з контингенту «Сил для Косова» (KFOR) і силами поліції Косово.

Російське державне телебачення підключилося й набирає обертів. RT і дочірні компанії кількома мовами приділили величезну увагу останнім подіям у Косово з наративами, в яких звинувачували як ЄС, так і НАТО в поточній напруженості, припускаючи навіть, що США намагаються спровокувати Сербію на проведення військової операції. Захарова також запропонувала пов’язати Мінські домовленості з діалогом Приштини та Белграду. З точки зору Москви це затасканий штамп, а саме звинуватити Захід, особливо ЄС, у «фейкових» переговорах з метою підтримки однієї із сторін.

Уявіть собі, якби могли відбутися запеклі, фізичні зіткнення, а яскраві телевізійні кадри могли б зобразити «Захід», як такий, що пригнічує і зраджує сербів, як це завжди відбувається…

Скасувати появу на публіці

Прес-конференція-марафон Путіна, яку проводять наприкінці року в Москві, вже стала традицією останнього десятиліття. Цей захід популярний серед російських журналістів. З роками на прес-конференції з’явився супутниковий зв’язок з усіма куточками Росії, де громадяни, які зібралися (були відібрані), ставили Путіну (підготовлені) питання. Але не цього року.

Ці заходи чи, скоріше, шоу є ретельно зрежисованими замінниками справжніх прес-конференцій за участю критично налаштованих ЗМІ; у справжніх Путін не бере участі. На зрежисованих прес-конференціях-шоу Путін сидить годинами, викладає підібрану економічну статистику, сипле дотепними виразами і виявляє співчуття до простих людей. Кілька запитань від непідконтрольних державі ЗМІ створюють ілюзію вільної преси. Загальна картина завжди однакова: добрий Цар, який любить свій народ і захищає свою країну.

Але 12 грудня прес-секретар Кремля Пєсков у короткому повідомленні заявив про те, що щорічна прес-конференція відбудеться не раніше Нового року. Можливо, Путін знайде час для преси згодом, під час своїх закордонних візитів, коли взаємодія із пресою зведена до мінімуму. Але це оголошення могло бути ознакою страху зустрітися із людьми або журналістами, які будуть ставити запитання про економіку своєї країни, перспективи працевлаштування або про те, в яких умовах опиняються мобілізовані солдати. Якщо є сумніви, скасуйте появу.

«Потрібно зробити» перетворюється на «можливо»

Не відбувся й інший публічний виступ: звернення голови держави до Федеральних зборів. Це звернення є обов’язковим згідно із Конституцією Російської Федерації. Отже, це не «хочу зробити», а «потрібно зробити». Федеральні збори й ширші парламентські структури в Росії є безпечними місцями для Путіна, де будь-які можливі маніпуляції та дезінформація можуть вільно транслюватися без супротиву або критики. Подивимося, чи відбудеться ця подія пізніше.

Радар EUvsDisinfo цього тижня також засік

  • Молдова готується до війни, і Кишинів захопить Придністров’я, відкривши ще один фронт в українському конфлікті. Ні. Знову пов’язані з Кремлем ЗМІ намагаються відвернути увагу від власних дій щодо тиску на Кишинів, особливо тиску Москви у вигляді підвищення цін на російський газ, що експортується.
  • Жодного тижня без нападок на президента України. Недавній приклад: Зеленський намагається викорінити православну церкву в Україні . Знов неправда. Українська влада не планує забороняти православ’я. Вона планує обмежити діяльність Московського Патріархату (Українська православна церква Московського патріархату, УПЦ МП) в Україні, який афілійований з Путіним і російськими державними структурами й веде підривну діяльність проти України, підтримує війну Росії проти України та вербує російських агентів. 78 % православних в Україні стверджують про відданість православній церкві.
  • Захід спричинив Голодомор 1930-х років в Україні. Цей матеріал, підготовлений провідним російським державним інформаційним агентством «РІА Новості», є абсурдною спробою в дусі Орвелла переписати історію, перекладаючи провину із лідера СРСР Сталіна на збірне поняття невизначеного «Заходу». Стаття має на меті вбити клин між нинішнім українським населенням, яке добре обізнане із жахами Голодомору, та урядами західних країн, які підтримують Україну в її захисті проти агресії Росії.